Σκοπός του συνεδρίου
Το 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο για την Υγεία και Ασφάλεια στην Εργασία «Σε ένα περιβάλλον που αλλάζει», έχει ως στόχο να εξετάσει τις αλλαγές που μπορεί να επηρεάσουν την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων και προκύπτουν από τους νέους συστημικούς κινδύνους που καθημερινά αναδύονται από συνθήκες όπως η πανδημία, από τις νέες τεχνολογίες, καθώς και από τις επιδράσεις της κλιματικής αλλαγής.
Η ταχύτητα εμφάνισης και το εύρος νέων προκλήσεων απαιτούν πολλά περισσότερα από το παραδοσιακό μοντέλο μακροπρόθεσμου σχεδιασμού και συμμόρφωσης. Η συνεχής εγρήγορση, η ανθεκτικότητα, καθώς και η άμεση προσαρμογή αποτελούν τα σημαντικότερα ζητούμενα για την αντιμετώπιση, τόσο των νέων όσο και των υφιστάμενων κινδύνων, που εξακολουθούν να υπάρχουν στους χώρους εργασίας.
Το συνέδριο, εστιάζοντας στον άνθρωπο, επιχειρεί να εξετάσει τους παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων, αναγνωρίζοντας ότι τα όρια μεταξύ εργασιακού, φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος είναι πλέον ρευστά.
Σκοπός του, είναι να αναδειχθούν και να συζητηθούν, τόσο οι διαφορετικές πτυχές των νέων και των υφιστάμενων κινδύνων στους χώρους εργασίας όσο και νέες προσεγγίσεις ή εμπειρίες για την αντιμετώπισή τους, μέσα από διάφορες οπτικές και με στόχο τη σύνθεση και τη διάχυση της γνώσης για την υγεία και την ασφάλεια.